Sessiz Gemi Şiiri| Yahya Kemal Beyatlı

Paylaşarak Hidayete Vesile Ol:

Sessiz Gemi şiiri Yahya Kemal Beyatlı’nın eseridir. Bu şiir, aslında sevdiklerinden ayrı kalan, sevdiklerine özlem duyan ancak kavuşamayanların şiiridir.

Sessiz Gemi Şiirinin Açıklaması

İlk mısrada şair, zamanı bir gemiye benzeterek artık o zaman gemisinin kalkış vaktinin geldiğini ifade etmektedir. Bu gemi ise meçhule yani bilinmezliğe gitmektedir. Yani her ne irademiz olsa da kaderde yazılı olanı kullar bilemez, bir bilinmezlik söz konusudur.

İkinci beyitte, bu geminin sessiz olmasına dikkat çeken şair, insanların bu dünyadaki yalnızlığını bu şekilde ifade etmiştir. Ayrıca burada bir tezat da söz konusudur. Hiç bir gemi hareket ederken sessiz olur mu? İşte burada tezat sanatını kullanarak aslında gürültü çıkarması gereken geminin sessiz olduğunu ifade etmiştir. Etraftaki insanlar yardım edebilir ancak bu her zaman böyle olmamaktadır. Yani her insan kendi içinde bir dünyadır ve o dünyada, her ne kadar etrafında insanlar olsa da tek başına yaşamaktadır. Çünkü mendil ve kol sallanmaz diyerek şair mendil ve onu tutan bir kolun yani insanların var olduğunu fakat sessiz kaldıklarını, yardımcı olmadıklarını ifade etmektedir.

Sözü daha fazla uzatmadan sizi bu muhteşem şiirle baş başa bırakalım. (Sessiz Gemi şiirine ait görsellere en alttan ulaşıp sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz)

Sessiz Gemi Şiiri

Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan,

Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.

Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.

Bîçare gönüller! Ne giden son gemidir bu!
Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu!

Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler.

Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden,
Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden.

Yahya Kemal Beyatlı

Şiire Ait Görseller

Sevip de kavuşamayanların, vazgeçtiklerine özlem duyanların, sevdikleri için pişman olanların şiiri. Yahya Kemal Beyatlı belki de kendi çektiği özlemi, yaşadığı pişmanlıkları ve tecrübelerini tarihe altın harflerle yazarak bizlere düşünmemiz ve ders almamız için unutulmaz bir eser bırakıyor. Sizler için Sessiz Gemi şiiri görselleri hazırladık. Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca Sakın terk-i Edepten ve Bu Şehri İstanbul Ki şiirleri ve açıklamalarına da göz atabilirsiniz.

Paylaşarak Hidayete Vesile Ol:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.