Gusül Abdesti Nasıl Alınır Erkek

Paylaşarak Hidayete Vesile Ol:

Sevgili okurlarımız, yaptığımız araştırmalara göre Gusül Abdesti Nasıl Alınır Erkek suali her ay binlerce kişi tarafından merak ediliyor. Erkek ve Kadın hususunda gusül abdestinin farzları için herhangi bir fark olmasa da dikkat edilmesi gerekenler farklılık arz etmektedir. Önce gusül abdesti nasıl alınır hem erkek hem kadın için izah edelim.

Gusül Abdestinin Farzları

Hanefilere göre güsul abdestinin farzı 3’tür. Ağzı dolu dolu yıkamak, burnu dolu dolu yıkamak ve bütün bedeni kuru yer kalmayıncaya kadar yıkamak. Dolayısıyla niyet etmeden denize veya havuza giren bir kişi ağza ve burna da su verdikten sonra gusül abdesti almış olur. Fakat usule ve sünnete uygun erkek ve kadın gusül abdesti nasıl alınır, gelin izah edelim.


Hanefi Mezhebine Göre Gusül Abdesti Nasıl Alınır

  1. Gusle niyet edilir. Eller yıkanır. Temiz olsalar dahi ön ve arka avret yerleri yıkanır.
  2. Besmele çekilip tam bir namaz abdesti alınır. Ayaklar altında su toplanıyorsa ayaklar en sonunda yıkanır.
  3. Namaz abdesti alırken ağız ve burna su bolca çekilir. Çünkü bu yıkama ile gusüldeki farz olan ağız ve burna su vermek de yerine gelmiş olur.
  4. Başa üç defa su dökülür ve her döküşte ovulur. Bu esnada, sakal, bıyık ve saç altına suyu ulaştırmak lazımdır.
  5. Sağ omuza üç defa su dökülür ve her döküşte vücut ovulur.
  6. Sol omuza üç defa su dökülür ve her döküşte vücut ovulur. Vücut, göbek çukuru dâhil hiç kuru yer kalmayacak şekilde ovularak yıkanır.
Gusül Abdesti Nasıl Alınır Ayet
Gusül Abdesti Nasıl Alınır Erkek – Ayet-i Kerime

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Erkek

Gusül abdestinin farzları konusunda erkek ve kadın için herhangi bir fark yoktur. Ancak gusül abdesti alırken erkeklerin dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesi sakal ve bıyık altına suyu ulaştırmasıdır. Yani sakal ne kadar uzun ve gür olursa olsun, iyice yıkanarak sakalın bittiği deriye suyun ulaştırılması gerekir. Yine kadınlardan farklı olarak saçı uzun olan erkeklerin de saçlarının tamamını yıkaması farzdır ve saç derisine de suyu ulaştırması icap eder. Ancak gusül abdesti nasıl alınır yazımızda açıkladığımız üzere kadınlarda bu böyle değildir. Çünkü adet, erkeklerin saçının kısa olması, kadınların saçının ise uzun olmasıdır. Bunun dışında erkekler için gusül abdesti alınmasında bütün bedeni yıkadıktan sonra herhangi bir fark yoktur.Bu yazımızı beğendiyseniz, Besmelenin Sırları ve Fazileti ve Kadir Gecesinin Fazileti yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Paylaşarak Hidayete Vesile Ol:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.