Cenaze Namazı Nasıl Kılınır Kısaca

Paylaşarak Hidayete Vesile Ol:

Bir yakınınız veya tanıdığınız vefat etti ve cenaze namazı nasıl kılınır kısaca merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Sizlere önce en kısa şekilde cenaze namazının nasıl kılacağınızı ve bilmeniz gerekenleri anlatacağız. Ardından cenaze ve cenaze namazı hakkında genel malumat verip cenaze bahsimizi bitirmiş olacağız. Ayrıca yazımıza başlamadan önce Komşu Hakkı ve Kadir Gecesinin Fazileti hakkında yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Cenaze Namazı Nasıl Niyet Edilir?

Öncelikle bilmeniz gereken, vefat eden kişinin cinsiyetidir. Çünkü cenaze namazı için niyeti buna göre yapacaksınız. Mesela erkek için niyetiniz, “Allah için namaza, meyyit için duaya, er kişi niyetine, uydum hazır olan imama” olacak. Kadın için ise aynı şekilde, “Allah için namaza, meyyit için duaya, hatun kişi niyetine uydum hazır olan imama” olacaktır. Ayrıca her namazda olduğu gibi cenaze namazında da dil ile niyetin yapılmasının yanında aslolan kalp ile niyet etmektir.


Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Niyet ettikten sonra artık namazı kılmaya, imama uymaya hazır hale geliriz. Cenaze namazı cemaatle kılınır ve Farz-ı Kifayedir. Yani Müslümanların bir kısmının meyyit için Cenaze namazı kılması, tüm Müslümanlar üzerinden sorumluluğu kaldırır. Ayrıca cenaze namazında rukü ve secde yoktur. Cenaze namazı kıyam, tekbirler ve selam vermekten oluşur. Yani cenaze namazı ayakta kılınır, ayakta tekbirler alınarak dualar okunur ve yine ayakta selam verilerek namaz nihayete erdirilir.

Cenaze Namazı Kaç Tekbir ile Kılınır?

Cenaze namazı 4 tekbirden oluşur. Bu tekbirleri imam sesli bir şekilde alır, cemaat ise gizli okur.

 1. Tekbir: Her namazda olan İftitah Tekbiridir. İmam ile birlikte eller kulak hizasına kaldırıldıktan sonra göbek altında bağlanır. Tekbirden sonra Subhaneke duası “Vecelle Senaük” ile beraber okunur. Vecelle Senaük; “Allah’ım, senin şanın ne yücedir!” manasına gelir.
 2. Tekbir: İmam açıktan cemaat gizliden “Allahu ekber” der. Eller hareket etmez, göbek altındaki pozisyon korunur. 2. Tekbirin ardından “Allahümme Salli ve Allahumme Barik” duaları okunur.
 3. Tekbir: Yine aynı şekilde elleri kaldırmadan tekbir alınır. Tekbirden sonra bilenler Cenaze duasını okur. Cenaze duasını bilmeyen Kunut duasını veya Fatiha-ı Şerifeyi okur.
 4. Tekbir: Yine elleri kaldırmadan son tekbir alınır. Fakat tekbiri aldıktan sonra iki el birden yan tarafa salınır. Ardından imama uyarak önce sağa sonra sola selam verilir. Böylece meyyit için son vazife ifa edilmiş olur.

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır Kısaca

Cenaze namazının kılınışı hakkında verdiğimiz bu bilgiler doğrultusunda cenaze namazının kılınışını kısaca bir özet geçelim.

 1. Her namazda olduğu gibi cenaze namazı için de önce abdest alınır.
 2. Cenaze namazı kılınacak mahalle gidilerek saf tutulur.
 3. İmam kısa bir sohbetin ardından helallik ister ve cenaze namazı için niyet anonsu yapar.
 4. Niyet edildikten sonra imamla birlikte eller kaldırılarak tekbir alınır ve namaza başlanır. Eller göbek altında birleştirilerek son tekbire kadar pozisyonunu korur.
 5. Subhaneke duası okunur.
 6. İmam sesli bir şekilde 2. tekbiri alırken cemaat de sessiz bir şekilde tekbir alır ve “Salli Barik” duaları okunur.
 7. İmamın komutuyla 3. tekbir alınır. Bilenler cenaze duasını okur. Cenaze duasını bilmeyenler Kunut Duasını veya Fatiha-ı Şerifeyi okur.
 8. İmamın komutuyla 4. ve son tekbir alınır. Hemen ardından iki el birden yanlara salınır.
 9. Ardından imamla birlikte sağa ve sola selam verilerek namaz son bulur.

Cenaze namazının farzları ikidir. Kıyam (ayakta olunması) ve tekbirler. Okunan dualar ise sünnettir. Bundan dolayı duaları bilmeyen kardeşlerimizin cenaze namazı kılmamaları doğru değildir. Sadece imama uyularak ve tekbirleri okuyarak eda olunan cenaze namazının farzı yerine getirilmiş olur.


Cenaze Namazı Kılınışında Yapılan Hatalar

 1. Cenaze namazı abdestsiz kılınmaz. Ancak cenaze namazını kaçırma durumu varsa teyemmüm alınarak kılınması caiz görülmüştür. Bu fetvanın sebebi, cenaze namazının sevabının çok olmasındandır.
 2. Cenaze namazını kılacağınız ayakkabı temiz değilse çıkartılır ve üzerine basarak namaz kılınır. Buradaki temizden kasıt çamur vb. değil, namazı kılmaya mani olan kan, hayvan pisliği gibi şeylerin bulaşmış olmasıdır.
 3. İmam tekbir alırken herhangi bir hareket yapılmaz. Kafa aşağı yukarı oynatılmaz.
 4. Cenaze namazında sadece ilk tekbirde eller yukarı kaldırılır. Son tekbir alınana kadar eller göbeğin altında bağlı bekler. İki ve üçüncü tekbirde elleri kaldırmak hatadır.
 5. 4. tekbirden hemen sonra eller yana salınmalıdır. Elleri selam verdikten sonra salmak veya sağa selam verirken sağ eli, sola selam verirken sol eli salmak hatadır.
 6. Kadınlar cenaze namazı kılacaksa erkeklerin arkasında saf tutmalıdır. Erkeklerle yan yana kılmaları caiz değildir.
 7. Cenaze esnasında ağıt yakılması, meyyitin arkasından feryat edilmesi, isyana sebebiyet verecek cümleler kurulması hoş görülmemiştir.
 8. Cenaze esnasında aslolan meyyite hakların helal edilmesidir.

Bu yazımızı beğendiyseniz, Besmelenin Sırları ve Fazileti ve Veda Hutbesi yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Paylaşarak Hidayete Vesile Ol:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.