Ahirete İman Nedir? Öldükten Sonra Dirilmek

Paylaşarak Hidayete Vesile Ol:

Ahiret günü, kendisinden sonra başka bir gün daha olmayan son gündür. O günde artık hesap vakti gelmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) o günde asıl müflisin kimler olacağını bizlere beyan etmiştir. O güne, yani ahirete iman etmek ve gereğince amel etmek ve ahirete iman nedir sorusuna cevap bulmak gerekir. Bu yazımızda Ahirete İman Nedir? sorusuna yanıt arayacağız.

Ahiret gününün vaktini ancak Allah bilir. Allah azze ve celle şöyle buyurur:

Sana, Kıyamet’in ne zaman gelip çatacağını soruyorlar. De ki: Onun bilgisi ancak Rabbimin katındadır. Onun vaktini O’ndan başkası açıklayamaz.  

Araf Suresi, 187. Ayet-i Kerime

Fakat, bazı alametleri bildirilmiştir. Mehdi aleyhisselam’ın gelmesi, İsa aleyhisselam’ın yeryüzüne inerek Deccal’i öldürmesi ve İslam ile hükmetmesi, güneşin batıdan doğması, Dabbet’ul Arz’ın çıkması, Yecuc ve Mecuc’un ortaya çıkması bu alametlerdendir. Bunun dışında bir çoğu gerçekleşmiş küçük alametler de vardır.

Ölüm ve sonrasında yaşanılacak olanlara inanmak da ahirete iman nedir sorusunun bir cevabıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:


Ahirete İman Nedir
Mü’minun Suresi, 99-100. Ayet-i Kerimeleri

Onların herbirine ölüm geldiğinde “Rabbim, beni geri döndür” der. “Belki geride bıraktığım dünyada salih amel işlerim.” Asla! Bu, onun söylemiş olduğu bir sözden ibarettir. Onların önünde de diriltilecekleri güne kadar bir berzah vardır.

Mü’minun Suresi, 99-100. Ayet-i Kerimeleri

Ahirete İmanın Kaideleri

Kabir sorgusuna, kabir azabına ve nimetlerine, Sûr’un üfürülmesiyle insanların kabirlerinden çıkarak yeniden dirileceğine, Allah’ın huzurunda toplanacaklarına, iki kefesi ve dili olan mizanın kurulmasıyla amellerin tartılıp hesapların görüleceğine, sırat köprüsüne, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in havzına, Allah azze ve celle’nin izniyle şefaat ehlinin o günde şefaat edeceğine, cennet ve içerisindeki nimetlere, cehennem ve azabına inanıp tasdik etmek ahirete iman etmenin gereği ve ahirete iman nedir sorusunun cevaplarından birkaçıdır.

Öldükten sonra yeniden dirilmeyi ve ahireti inkar eden kafir olur. Çünkü bu muhkem ayet-i kerimeler ve mütevatır (kesinleşmiş) hadis-i şeriflerle sabittir. Allah Tebârake ve Teâlâ şöyle buyurur:

Kafirler, öldükten sonra asla diriltilmeyeceklerini ileri sürdüler. De ki: Hayır! Rabbime andolsun ki mutlaka diriltileceksiniz, sonra yaptıklarınız size haber verilecektir. Bu, Allah’a göre kolaydır.

Teğabun Suresi, 7. Ayet-i Kerime

Paylaşarak Hidayete Vesile Ol:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.